Velká cena Prostějovska 2013 začala ve Stražisku

11.06.2013 18:53

V sobotu 1.6.2013 odstartoval ve Stražisku v pořadí již čtvrtý ročník Velké ceny Prostějovska v požárním útoku mužů a žen. První soutěže celého seriálu se zúčastnilo celkem 26 družstev mužů a 7 družstev žen. Zpočátku to vypadalo na deštivý závod, ale pořadatelé zřejmě dokážou poručit větru dešti. V celé republice pršelo, jen ve Stražisku déšť počkal až na samotný konec soutěže. Závod doprovázel mluveným slovem Marek Otruba alias Tašunka, což znamenalo, že pořadatelé nepotřebovali hudební doprovod, protože tento všem známý moderátor chrlil na přítomné jednu zajímavou informaci za druhou. Trať ve Stražisku je mírně do kopce. Ve spojené s krutopřísnými startéry čekal na diváky hodně zajímavý závod.

Jako první se na start tradičně postavili domácí muži ze Stražiska. Prostřik na levém proudu ale znamenal pouze průměrný čas 19,07. Ani Kelčicím se nedařilo a s časem 21,40 neměli šanci na úspěch. První neplatný pokus předvedl Brodek u Konice. Poté vystrčily růžky Čelechovice a parádním sestřikem obou proudařů posunuly laťku na 18,28. Po neplatném pokusu Seloutek se na start postavil úřadující vítěz VCP z loňského roku, tým Domamyslic. Na proud si kluci pozvali posilu z extraligového Plumlova, kterou byl Radim Navrátil. Nakonec z toho byl čas 18,09 a Domamyslice nenechaly nikoho na pochybách, že to s obhajobou myslí opravdu vážně. Tento čas zůstal do konce závodu nepřekonán. Změnit se to snažily vzápětí Dětkovice, ale neroztažená béčka znamenala čas 21,9 a velké zklamání. Stejně tak Vícov zůstal časem 21,48 daleko za očekáváním. To Lipová určitě předvedla útok na první místo, ovšem pomalá voda znamenala čas 18,45 a čtvrté místo. Kvalitní útok se podařil Nivě. Strojník pouštěl s citem vodu, jenže levý proudař odmítl dobré umístění a velkým prostřikem zastavil časomíru na 22,09. Pak následovaly průměrné útoky týmů Soběsuk a béčka Dětkovic. Kluci ze Ptení předvedli, jak moc je baví požární útok. S nesrovnatelně slabší technikou obráží závody i když se nemohou rovnat těm nejlepším. I přes pokažený útok zanechali na Stražisku opět dobrý dojem z toho, jak by měl vypadat správný tým. Čekalo se, co předvede loňský vícemistr z Loučan. Čas 18,64 znamenal nakonec pěkné páté místo a podstatné bylo, že kluci po prvním kole zůstali v kontaktu se špičkou. Soutěž mužů plynule spěla ke svému konci, za zmínku stojí snad už jen útok Nové Dědiny v čase 18,95 a Břevence, který se dostal časem 18,31 těsně na třetí místo. Mimo soutěž si potom zaběhl Pěnčín, který trénuje jako zástupce našeho okresu na krajské kolo v požárním sportu.

Pak už přišla na řadu kategorie žen. Pro letošní sezonu si dal přestávku tým z Krumsína, naopak se ukázaly nové týmy, což soutěži jenom prospěje. První se postavily na start Dětkovice a zahájily letošní sezonu časem 22,26 a bylo téměř jisté, že tento čas bude překonán. Druhé Soběsuky se o to však marně pokoušely a po zaváhání obou proudařek z toho byl čas 32,26. Nový tým holek z Pěnčína se dvěma posilami z Otaslavic střihl mimo soutěž čas 20,88, který stačil na třetí místo. Čekalo se, kdo první pokoří hranici 20 vteřin. Povedlo se to Lipové, která se časem 19,86 ujala vedení. Dalším novým týmem jsou ženy z Bílovic, které předvedly na svém prvním závodě pěkný čas 23,9. Jako poslední se postavily na start ženy z Otaslavic, které od začátku vládnou všem dosavadním ročníkům Velké ceny Prostějovska a stejně tak již několik let po sobě vyhrávají i ve Stražisku. A nejinak tomu bylo i letos. Zajištěný útok a čas 19,25 stačil na první místo. Jak Domamyslice v kategorii mužů, tak Otaslavice v kategorii žen udělaly první krok k obhajobě loňského titulu. Do konce seriálu ale ještě zbývá 9 kol a stát se může cokoliv.

Bezprostředně po posledním útoku v kategorii žen se začal na Stražisko snášet mírný déšť. Proto pořadatelé bleskově provedli vyhodnocení závodu, byly předány ceny a týmy se mohly spokojeně rozjet do svých domovů. Pořadatelům patří pochvala za skvěle zvládnutý závod. Teď nás čeká víkendové dvojkolo. V sobotu se týmy utkají v Dětkovicích a v neděli změříme síly s extraligovými týmy v Lipové, která pořádá 3. kolo Extraligy ČR v požárním útoku. Tento závod je zároveň třetím kolem Velké ceny Prostějovska. Ale o tom zase až příští týden.

 

Autor: Martin Ošťádal – SDH Krumsín

Zpět

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode