V Soběsukách skončil 1. ročník Velké ceny Prostějovska v požárním útoku

23.09.2010 17:26

V sobotu 18.6.2010 se konal v Soběsukách závěrečný podnik Velké ceny Prostějovska. Závody v Soběsukách mají dlouholetou tradici, ale od dob tehdejší Prostějovské ligy nebyl jejich závod zařazen do žádné soutěže a byl pořádán pouze jako pohárový závod s průměrnou účastí. Rada Velké ceny Prostějovska ale závod Soběsukám přidělila a všichni byli zvědaví, jak se toho domácí pořadatelé zhostí. Po příjezdu na závodiště čekal ovšem týmy šok. A musím říct, že hodně příjemný. Pořadatelé ze Soběsuk ukázali, že jim byla dána důvěra naprosto právem. Dráha byla oproti předchozím ročníkům srovnaná, vytýčená páskami proti vniknutí diváků. Trávník hustý a jemně střižený. U dráhy stál zaparkovaný kamion s návěsem, na kterém byly ceny pro úspěšné týmy a základna pořadatelů. Velkou změnou bylo také kvalitní ozvučení. Na dráze byla připravena plumlovská časomíra včetně terčů. To vše slibovalo více než důstojné zakončení letošního ročníku Velké ceny Prostějovska. A týmy jako by cítili, že se v Soběsukách bude konat kvalitní soutěž. Odměnou za snahu byla pořadatelům účas 25 týmů mužů a 8 týmů žen. Delegátem soutěže byl Roman Svoboda ze Stražiska. Vzhledem k tomu, že se soutěž konala pouze na 2B, umožnili pořadatelé start obou kategorií souběžně. Po slavnostním nástupu bylo cítit ve vzduchu ten potřebný adrenalin. Šlo přece o historicky první vítěze nově vzniklé Velké ceny Prostějovska v požárním útoku.

Jako první se na start postavily Kelčice. Tento tým Velkou cenu nejezdí, ale v Soběsukách je pravidelným účastníkem. Čas 24,77s by byl ale špatný i na 3B. Druhé Veselice z okresu Blansko se sice dostaly svým útokem před Kelčice, ale s časem 20,35s nemohl být tým spokojen. Třetí Domamyslice s vypůjčeným proudařem z Nové Dědiny předvedly právě díky němu dokonce neplatný pokus!!!! Nervozita týmů byla značná a čekalo se, kdo předvede první požární útok, který by stál za potlesk. Čtvrtý se postavil na start Vícov, který letos zaznamenal obrovské zlepšení. Proudařům se podařilo sundat terče v čase 16,19s a poskočili na první místo. Diváci ovšem čekali časy pod 16 vteřin. Pátý se na start postavil Krumsín, který přišel na závodech na Stražisku o svůj závodní stroj. Zdálo se, že Krumsín se na závodech tím pádem vůbec neobjeví, ale pomocnou ruku podal extraligový Plumlov a zapůjčil Krumsínu svoji "smrtku". Krumsín nebyl kompletní, ale podařilo se zajistit posily z Plumlova na postu naběrače a rozdělovače. Krumsín předvedl parádní útok. Pravý proudař sestřelil terč v nádherném čase 14,83s, ale levý proudař odmítl přerušit letošní krumsínskou mizérii. Brutální prostřik znamenal čas až 17,16s. V týmu vládlo velké zklamání. Brodek u Konice a po něm Myslejovice předvedly průměrné útoky. Domácí Soběsuky ale byly jistě spokojené se svým útokem a čase 16,67s. A pak už přišlo to, na co všichni čekali. Kolem startu se to začalo modrat, což znamenalo jediné. Na svůj požární útok se připravovali "šmoulové" z Nové Dědiny a vedoucí tým Velké ceny Prostějovska v požárním útoku. Nové Dědině se letos daří, ve vedení jsou od prvního kola. Jejich útok již mohl hned v úvodu soutěže rozluštit tajenku, kdo se stane prvním vítězem VCP. Kluci měli náskok 14 bodů a tím pádem se čekal útok spíše na jistotu někde na hranici 16 vteřin. Ale Nová Dědina odmítla taktizovat a komplikovat si život. Nádherný útok zastavil časomíru na čase 15,25s, vpravo dokonce 14,52s, což byl nejlepší sestřik dne. Na dráze propukla obrovská radost a oslavy. Bylo nad slunce jasné, že Nová Dědina se stává vítězem Velké ceny Prostějovska pro rok 2010!!!!! Lipová nastoupila hned vzápětí a pojistila si druhé místo v celkovém pořadí časem 15,63s. Jedenácté Dětkovice měly ještě šanci na posun v celkovém pořadí a zabraly. Čas 15,18s, vpravo 14,89s, znamenal vítězství v závodě a plný příděl bodů. Loučany potom přerušily sérii skvělých výkonů časem 17,00s. Na start se postavilo Stražisko, které by případný neúspěch připravil o čtvté místo v celkovém pořadí, na kterém ho toužily vystřídat právě Dětkovice. A stalo se... Prostřik pravého proudaře znamenal čas 16,70s a neštěstí bylo na světě. Levý proudař trefil terč v čase 14,96s. Po zklamání na VC Blanenska si Stražisko vypilo pohár hořkosti i na Velké ceně Prostějovska. Poté se postavil na start vítěz noční soutěže v Nivě na 2B, tým Olešnice X z okresu Olomouc. Čas 17,65s ovšem znamenal pád do pole poražených. Béčko Soběsuk se poté neúspěšně snažilo napodobit své kolegy z prvního týmu. Byl z toho pouze neplatný pokus. Ptení po velké chybě na sacím vedení, kdy se nepodařilo nabrat vodu, skončilo jako poslední tým s časem 34,06s. Pak se představily týmy, které pravidelně nejezdí na závody VCP. Seloutky ani Čelčice nemohly konkurovat silnějším týmům. Do konečného pořadí ještě promluvila Niva čase 16,25s a Čelechovice na Haná časem 16,22s. Když už se zdálo, že je rozhodnuto, postavili se na start jako předposlední Bílovice. Kluci umí a to dokázali časem 15,41s, který je katapultoval na třetí místo za Dětkovice a Novou Dědinu. Pravý proudař atakoval časem 14,55s nejlepší sestřik dne, ale ten nakonec zůstal Nové Dědině. Soutěž zakončilo útokem kdysi extraligové družstvo Hodějic časem 18,72s.

Soutěž žen probíhala souběžně se soutěží mužů. Vzhledem ke stejné délce trati byly mužské a ženské týmy zamíchané. Jako první z děvčat se postavil na start Krumsín, který ztrácel 5 bodů na vedoucí Otaslavice. Bez tréninku střihly holky s plumlovskou mašinou čas 18,84s, vlevo byl terč sražen v čase 18,35s. Otaslavice měly část týmu na Mistrovství ČR v požárním sportu v Praze na Julisce a řešili před posledním závodem náhradu. A to se nakonec jejich kouči povedlo. Holky z Otaslavic mohly po útoku zvednout ruce nad hlavu a začít slavit. Čas 18,13s znamenal nakonec nejen první místo v závodě. Ženy Otaslavic se staly premiérovými vítězkami Velké ceny Prostějovska v kategorii žen pro rok 2010!!!!! A je nutné říct, že naprosto zaslouženě. Lipová svůj útok pokazila a čas 24,49s byl daleko za hranicí možností tohoto týmu. Ovšem Dětkovice se rozhodly ještě zamíchat pořadím a časem 18,72s se dostaly na druhé místo mezi Otaslavice a Krumsín. Na posun v celkovém pořadí to už ale nestačilo. Týmy Hodějic, Soběsuk, Stražiska a Seloutek se již dívaly na první tři časy s velkým odstupem.

Pořadatelé připravili pro úspěšné týmy krásné ceny. V kombinaci se slunečným počasím jsem v Soběsukách zažili závod hodný Velké ceny Prostějovska. Pořadatelé sklidili pochvalu od týmů již na místě a mně nezbývá, než se přidat. Po skončení soutěže se ještě za bujarého veselí konala dodatková soutěž s dvanáctkou mašinou, tedy zásahovým strojem bez úprav pro závody pro ty, kterým se ještě nechtělo domů.

30.9.2010 se bude konat v Krumsíně zasedání rady VCP, na které se rozhodne, kde proběhne slavnostní vyhlášení.