Stražisko a Otaslavice jdou před koncem ligy do trháku

08.09.2011 17:21

V sobotu 3.9.2011 se konalo na Stražisku 8. kolo Velké ceny Prostějovska v požárním útoku. Všechny účastníky přivítalo na místním koupališti nádherné počasí. Závod na Stražisku patří tradičně k těm nejlepším v lize a nejinak tomu bylo letos. Kluci připravili také přenos pro hasičskou televizi HASICI150.TV, jenže se na koupaliště nepodařilo dostat kvalitní internet, takže se točilo pouze do záznamu. Na post komentátora si pořadatelé pozvali Marka Tašunku Otrubu a bylo jasné, že během závodu se určitě nikdo nudit nebude. Pokud Tašunka komentuje, je bezpředmětné chystat nějakou hudbu, protože během pětiminutové přípravy ze sebe chrlí jednu zajímavost za druhou. Ke startovní pistoli se postavil tradičně Luděk Navrátil a jako pomocný startér Martin Doseděl ze Stražiska. Delegátem soutěže byl Antonín Láznička z Otaslavic, který svým bystrým okem dohlížel na to, aby soutěž probíhala přesně podle pravidel. Těsně před začátkem soutěže se objevila také věčně usměvavá patronka ženské kategorie, senátorka Božena Sekaninová, která závod společně s místním starostou zahájila.

Jako první se na start postavili domácí Stražisko. Po neúspěchu ve Vícově, kde přišli o luxusní náskok v čele soutěže, nechtěli ponechat nic náhodě. Útok šli kluci tradičně naplno a hned na úvod z toho byl čas pod hranicí 18 sekund!!!!! Pravý proudař předvedl hned na úvod nejlepší sestřik dne v čase 17,17s, ten levý pak zastavil časomíru na čase 17,75s. Nakonec se ukázalo, že tento čas byli časem vítězným. Ale pěkně popořádku... Druhé Bílovice předvedly také nádherný útok, na pravém terči čas 17,76s, vlevo však 18,24s, ale i tak vládla v týmu spokojenost. Béčko Lipové šlo mimo soutěž i body, ale se slátanou sestavou z toho byl nakonec čas 20,44s. Čelechovice na Hané útok trošku pokazily, s časem 20,13s spokojenost nevládla, ale nakonec z toho bylo pěkné šesté místo. Áčko Dětkovic provází poslední dobou smůla a potvrdilo se to bohužel i tentokrát. Solidní útok byl zastaven strojníkem předčasně ještě před sražením terčů. Po prudkém ubrání se dokonce svlékla koncovka u savice i s košem a bylo po všem. Ani Vícovu se nedařilo, časem 22,75s zaostal daleko za očekáváním, stejně jako Nová Dědina, Dolany a Seloutky. Sérii mizerných výkonu přerušilo až béčko Dětkovic. Čas 19,42ss znamenal nakonec páté místo a další posun v celkovém pořadí. Kluci zatím plní roli černého koně soutěže. Odrlice poté svůj útok nedokončily. Brodek u Konice si přál jistě lepší čas, zvlášť když ostatní tolik chybovali. Jenže 20,72 stačilo pouze na deváté místo. Soběsuky sice hezky rozběhly svůj pokus, ale bylo z toho puze průměrných 21,40s. Pak už byli na řadě šoumeni ze Ptení. Tenhle sympatický mančaft pranic neřeší, že má slabou mašinu a nemůže konkurovat ostatním. Kluci jezdí závod od závodu a sbírají cenné zkušennosti. I tentokrát přibyla jedna do sbírky. Za dva ulité starty obdželi kluci diskvalifikaci a útok si tak zaběhli pouze tréninkově. Soutěž v poklidu probíhala a zdálo se, že vedoucí příčky již může atakovat pouze poslední na startu Lipová. Jenže proti byli kluci z Domamyslic. Krásný útok a čas 18,93s je katapultoval na čtvrtou příčku. V Domamyslicích vládla velká spokojenost. Nivě se dlouhodobě nedaří a nejinak tomu bylo na Stražisku. Strojník nebývale šetřil své spolubojovníky a byl z toho čas 20,61s. Pak už se na start chystali sebevědomí borci z Lipové. Potřebovali alespoň na bednu, aby udrželi hubený náskok před Bílovicemi. A podařilo se. Proudaři předvedli naprosto shodné sestřiky v čase 18,52s a Lipovou to katapultovalo na třetí místo, i když se mi zdálo, že kluci moc spokojení nebyli. Stražisko tedy vyhrálo domácí soutěž a nabralo v čele soutěže 12-ti bodový náskok před Lipovou a Bílovicemi. Rozhodnou poslední dva závody, které jsou na 2B a tam se mohou dít věci.

V kategorii žen se na start tradičně postavily jako první holky z Dětkovic. Prostřik na pravém terči nasadil laťku na čas 21,03s. Parádu potom předvela Lipová. Levá proudařka srazila v čase 17,33s, což byl nejlepší sestřik dne. Pravá proudařka zastavila časomíru na nádherném čase 18,62s a čekalo se, jak na to odpoví soupeřky. Příležitost překonat tento čas dostaly holky z Krumsína. Holky si vypůjčily na pravý prou Martinu z Dětkovic, které sundala terč v čase 18,76s. Levá proudařka se zalekla silného stroje, zaklekla daleko před nástřikovou čárou a zalévala terč i okolní květenu téměř 10 sekund. Tento fatální prostřik znamenal čas 26,26s a Krumsín tak v podstatě ztratil šanci bojovat o celkové prvenství v lize. Následně měly hodně štěstí holky z Otaslavic. Pravá proudařka srazila dle očekávání v sedmnáctkovém čase, levá trošku prostříkala, ale štěstí přeje připraveným. Čas 18,61s byl o setinku sekundy lepší, než jaký předvedla Lipová a bylo z toho první místo. Už jen zázrak by mohl holky z Otaslavic připravit o celkový triumf ve Velké ceně Prostějovska. Holkám bude asi stačit v Nivě dokončit v jakémkoliv čase a je rozhodnuto. Ale někdy se dějí v požárním sportu velké věci, tak nepředbíhejme a nechejme se překvapit.

Závod na Stražisku skončil, pořadatelé ohodnotili nejlepší týmy. Soutěž byla zvládnutá celkem problémů, všichni účastníci si chválili i bohaté občerstvení a možnost koupání v místním bazénu. Vadou na kráse byl snad jen počet týmů. Na Stražisku býváme zvyklí na něco jiného.

Předposlední kolo VCP přivítá již tuto sobotu Niva. Půjde jediný noční závod zařazený do Velké ceny, takže se máme jistě na co těšit.

Autor článku: Martin Ošťádal - SDH Krumsín

 

Zpět

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode