Niva všem vypálila rybník

10.05.2015 12:14

Velká cena Prostějovska v požárním útoku odstartovala již svůj šestý ročník závodem v Dětkovicích. Pořadatelé se rozhodli letos svoji soutěž uspořádat společně s prvním kolem Hanácké Extraligy, která se pořádá na sousedním Olomoucku. Cestou necestou, polem nepolem, se soutěžící sjížděli do dobře připraveného dětkovického areálu Pod lipami. Domácí připravili skvělé občerstvení ve spolupráci s místní firmou Lahůdky z Hané pana Jelínka. Do areálu si našlo cestu i spoustu diváků, což vždy dodá závodům jinou atmosféru. Zklamáním byla ovšem účast soutěžních družstev. 24 týmů mužů bylo pro pořadatele určitě obrovským zklamáním. I tak se ale bylo na co těšit. Vždyť ve startovní listině se objevil i extraligový Plumlov a jiné kvalitní týmy. V soutěži žen změřilo své síly 13 družstev. Delegátem za radu VCP byl Jaroslav Kopecký s SDH Niva.

Jako první se na start postavil domácí tým. První závody jsou vždy velká neznámá, každý je zvědavý, jak se soupeři přes zimu připravili. Dětkovice pro letošní sezonu vyměnily jednoho z proudařů a ten se uvedl parádním sestřikem v čase 17,61. Druhý proudař zastavil časomíru na 17,90 a domácí byli hodně spokojeni. Navíc posadili laťku hodně vysoko už vzhledem k tradičně těžkým terčům. Jako druzí vyrazily na steč Domamyslice, loňský vítěz Velké ceny Prostějovska a také Hanácké extraligy. Jenže prasklá půlspojka proudnice znamenala neplatný pokus a Domasky tak neodstartovaly nikterak dobře. Vzápětí předvedl neplatný pokus také Brodek u Konice. Útok Soběsuk naopak překvapil, čas 18,16 je jistě vynikajícím vstupem do sezony. Sérii průměrných útoků zahájilo béčko Dětkovic a následovaly je Bílovice, Ludéřov, a Čelechovice na Hané. To Lipová si jistě časem 17,98 nemohla přát lepší začátek sezony. Čekalo se, komu se povede porazit domácí Dětkovice. Na start se připravovali kluci z Nivy, kteří byli podle těch, kteří sledovali jejich tréninky, černým koněm závodu. Strojník na nic nečekal a pořádně prohnal proudaře. Levý terč byl sestřelen v čase 16,98 a pravý ve výsledném čase 17,34!!!!! Tento útok vyrazil všem přítomným dech. Radost kluků z Nivy byla o to větší, když extraligový Plumlov prostříkal po na jejich poměry vlažném útoku na 17,39, i když vlevo byl k vidění nejlepší sestřik dne v čase 16,65. Ve startovní listině bylo ještě pár dobrých týmů, ale nikomu z nich se nakonec nepodařilo Nivu porazit. Blízko k tomu měly jen Loučany, které nakonec časem 18,04 obsadili čtvrté místo.

V kategorii žen se utkalo nevídaných 13 týmů. Hned prvním útokem ukázaly loňské vítězky Velké ceny Prostějovska ze Soběsuk, že hodlají jít za obhajobou titulu již od začátku. Čas 18,63 nebyl nikým překonán, i když si holky jistě oddechly po druhém útoku Bílovic, kdy obě proudařky srazily ve shodném čase 18,71. Nikdo další se nedostal pod 20 vteřin. Na třetím místě nakonec skončilo béčko Soběsuk v čase 20,17. Je skvělé, že byly k vidění i nové týmy. Bílovice představily svůj ženský B –tým, který si připsal na svém prvním závodě čas 23,56 a pěkné osmé místo.

Pořadatelé připravili ještě dodatkovou soutěž pro nejlepších 5 týmů, cenu pro tým, který dokončil soutěž s nejhorším časem.

Souběžně se soutěží dospělých soutěžily také děti. Soutěž mladších žáků vyhrály Soběsuky A před Soběsukami B a Bousínem. Kategorii starších žáků ovládly Domamyslice přes Soběsukami A, Soběsukami B a Bousínem.

Soutěž v Dětkovicích byla parádním začátkem nové sezony. Pořadatelé vše zvládali na jedničku a myslím, že všichni odjížděli z areálu spokojeni. Nespokojenější ale asi byly Soběsuky. Považte, že tato malá vesnička postavila na závod tým mužů, dva týmy žen, dva týmy mladších a dva týmy starších žáků. 7 týmů z jednoho sboru je opravdový unikát.

Další kolo VCP se koná 30.5.2015 na koupališti ve Stražisku.

 

Autor článku: Martin Ošťádal - SDH Krumsín

Zpět

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode