8. kolo VCP se konalo ve Vícově

29.08.2010 11:44

sobotu 28.8.2010 se konalo ve Vícově 8. kolo Velké ceny Prostějovska v požárním útoku. Ve Vícově čekala na závodníky skvěle připravená trať s velkým převýšení. A aby to neměly týmy moc lehké, domácí pořadatelé vypůjčili ještě těžké terče z Nivy. Vzhledem k tomu, že foukal ještě hodně silný boční vítr, mohli se diváci těšit na zajímavý závod. Bylo jasné, že tahle soutěž bude o citu strojníků a hlavně o tom, jak se s těmito podmínkami poperou proudaři. Ve Vícově jsme zaznamenali obrovské zlepšení v organizaci závodu. Firma KS Video za osobní účasti jednoho z majitelů Lukáše Kovaříka zajistila kvalitní zvuk, zasvěcený komentář ze sebe sypal dvorní moderátor hasičských soutěží na Prostějovsku, všem známý šoumen David Slavíček z Dětkovic. Startování se ujal Pavel Sedláček, delegátem soutěže byl za radu Velké ceny Prostějovska Antonín Láznička z Otaslavic. Soutěže se zúčastnilo 17 družstev mužů a 6 družstev žen. Starostka obce Vícov Jana Rozsívalová přivítala všechny účastníky a nic nebránilo tomu, aby závod začal.

Jako první se na start postavili borci ze Stražiska, kteří potřebovali odjet na závod Extraligy ČR do Žernovníka na Blanensko. Čekalo se, jak jeden z favoritů hned na úvod zvládne nástrahy trati. Jenže Stražisko předvedlo, že patří k TOP týmům na Prostějovsku. Žádná taktika, žádné velké čekání. Strojník napálil vodu, proudaři vypadali, že o vícovském pahorku skoro neví. Vlevo byl terč sražen v čase 17,56s, což byl nejrychlejší sestřik dne. Pravý terč trošku prostříknul, ale hned na úvod z toho byl čas 18,65s. Tohle se opravdu nečekalo. Jako druhé se postavily na start Seloutky. Tam se ale stala věc, která se stává maximálně jednou za deset let. Špatně nachystaná základna způsobila zapojení jedné hadice „B“ dokola!!!!!! Seloutky tak běžely pouze na 2B a třetí hadice zůstala ležet spojená na trati. Byl to samozřejmě neplatný pokus. Třetí Loučany šly na útok opatrně a jejich zajišťovací pokus měl hodnotu 19,56s. Se startovním číslem 4 se na start postavilo áčko Dětkovic. Klukům se poslední závody moc nedaří a potvrdilo se to i ve Vícově. Čas 18,13s vpravo, ale vlevo veliký prostřik až na 21,42s. Pátý šel na start Krumsín, který stále trápí výkony proudařů. Pravý proudař je momentálně zraněný, proto vypomohl světoběžník Honza Čunderle z Bílovic. Vzhledem k výkonu krumsínské mašiny byl útok zpočátku velmi opatrný, vlevo bylo sestřeleno v krásném čase 18,92s, ale právě hostující proudař zastavil časomíru na čase 19,64s. Po Krumsínu se chystal na základně tým Lipové. Zasvěcení očekávali kvalitní výkon, protože družstvo Lipové jezdí do Vícova často trénovat. Parádní útok a vyrovnané sestřiky proudařů znamenaly čas 18,35s, který se ukázal jako vítězný. Sedmé Čelechovice na Hané se letos trápí a čas 22,12s to jen potvrdil. Béčko Dětkovic, kterým nikdo neřekne jinak než „Otíci“, se zatím na soutěžích rozkoukává. Pokažený útok v čase 32,06s znamenal poslední bodované místo. Stejně je na tom i Brodek u Konice, který začal letos jezdit pravidelně na soutěže. Čas 27,70s byl ale lepší než u béčka Dětkovic. Třetí do party nových týmu je Ptení, které vyhrálo tento minisouboj časem 26,56s. Potom Soběsuky docela překvapily časem 20,47s, vlevo dokonce 19,85s. Při výkonu jejich stroje vládla určitě spokojenost. Potom se už na start postavil aktuálně vedoucí tým Velké ceny Prostějovska „šmoulů“ z Nové Dědiny. Novka útokem zkušeně zajistila svoji vedoucí pozici, čas 19,12s znamenal nakonec čtvrté místo. Nová Dědina vede ligu s náskokem 21 bodů a už po soutěži ve Stražisku může být rozhodnuto. Béčko Lipové šlo mimo bodování Velké ceny, protože přijeli pouze v pěti lidech a museli si vypůjčit dva závodníky ze svého áčka. To je ovšem proti pravidlům ligy. Ale kluci si toho byli vědomi a nahlásili to hned na nástupu, že si přijeli pouze zazávodit. Nivě to letos vůbec nejde, navíc změnila post rozdělovače a to se jí nevyplatilo. Rozdělovač nedal již spoje na základně, navíc nedoběhl na značku a byl z toho neplatný pokus. Terče se z 20 metrů trefit prostě nedají. Pořadím chtěl jistě ještě zamíchat domácí Vícov, kterému se v poslední době hodně daří a málem se to povedlo. Vpravo čas 18,91s, ale levý proudař 20,46s. Potvrdilo se pravidlo, že doma se nevyhrává, ale Vícov skončil na pěkném sedmém místě. Další osmnáctku potom předvedly Bílovice. Většina týmu se účastnila svatby, takže dorazili na poslední chvíli. Vyrovnaný sestřik a čas 18,97s znamenal nakonec třetí místo. Soutěž mužů zakončil neplatným pokusem Horní Štěpánov.

Po krátké přestávce začala soutěž žen. Jak celý den počasí drželo, na začátku ženské kategorie začalo foukat a navíc pršet. Kategorie žen je letos nevídaně vyrovnaná, každý závod se mění pořadí na prvních třech místech, ale jsou tam pouze jednobodové odstupy. Jako první se na start postavilo aktuálně vedoucí družstvo z Dětkovic. Obrovský prostřik na pravém proudu znamenal čas 24,80s a bylo jasné, že vedoucí pozici holky neudrží. Druhý Krumsín předvedl hezký útok a čas 19,94s. Čekalo se, co hned po nich předvedou holky z Otaslavic. Parádní útok nakonec zastavil časomíru na čase 19,25s, vlevo předvedla proudařka Andrea Frgálová letos již poněkolikáté nejlepší sestřik dne časem 18,72s. Soběsuky nemohly být spokojené s časem 27,49s. Holky mají určitě na víc. Pátá Lipová prožila smolný den. Holky chtěly potvrdit vítězství z posledního závodu v Nivě. Ale levá proudařka nenasadila proudnici a byl z toho nakonec poslední čas 43,44. Navíc koncovka hadice proudařce naštípla kost v dlani za prsteníčkem a pro letošek pro ni sezona skončila. Úžasné bylo, že proudařka i s tímto zraněním proudnici nasadila a útok dokončila. Přejeme Marii Abrahámové brzké uzdravení. Snad to všechno dobře dopadne a budeme se s ní v příštím roce opět potkávat na závodech. Seloutky uzavřely soutěž žen časem 34,24s.

Závod ve Vícově se vydařil po všech stránkách. Pořadatelé si vzali poučení z minulých let a ukázali, jak může kvalitní zvuk a komentář závodu soutěž posadit úplně někam jinam. Na závěrečné vyhodnocení byly připraveny ceny pro všechny zúčastněné týmy. Další velmi kvalitní závod Velké ceny Prostějovska. Příští týden nás čeká předposlední závod ve Stražisku.