6. kolo VCP v Krumsíně

15.08.2010 12:04

V sobotu 14.8.2010 se konalo v Krumsíně již 6. kolo Velké ceny Prostějovska v požárním útoku. Krumsín je tradičním pořadatelem závodů již 14 let. Závod se konal na místním fotbalovém hřišti. Trať je mírně z kopce, takže se očekávaly parádní časy. V noci před závodem v Krumsíně pořádně zapršelo a ráno to bylo znát. Kolem základny ale byly položené koberce, trať do začátku závodu oschla. Hlavním rozhodčím a velitelem soutěže byl Zdeněk Ošťádal, startérem osvědčený Luděk Navrátil ze Stražiska. Mluveného slova se ujal stejně jako na předchozích závodech David Slavíček doplňovaný Martinem Ošťádalem z Krumsína. Delegátem soutěže byl Jaroslav Kopecký z Nivy. Firma KS Video zajistila kvalitní ozvučení. Těsně před začátkem závodu vykouklo sluníčko, takže nic nebránilo tomu, aby závod začal.

Jako první se na start postavil domácí Krumsín. Krumsínu se ve Velké ceně Prostějovska příliš nedaří. Omlazený tým se teprve sehrává, hlavně na postech proudařů. Útok byl rozběhnutý jako vždy velmi dobře, proudaři tentokrát nepředvedli příliš velký prostřik a časomíra se zastavila na čase 18,26s. Pravý proud sestřelil terč dokonce v čase 17,66s. Laťka byla nasazena hodně vysoko a Krumsín mohl být s výsledkem po dlouhé době spokojen. Jako druhé se na start postavily Domamyslice. Tento tým provází na VCP obrovská smůla. Na pěti závodech pět neplatných pokusů!!!! Takovou bilancí se nemůže pochlubit v celém startovním poli nikdo. Domamyslice ale tentokrát zabojovaly a první letošní platný pokus znamenal čas 19,48s, i když vpravo bylo sraženo v čase 18,20s. Jako třetí se v Krumsíně představily Dětkovice, které mohutně stíhají čelo tabulky. Čas 19,06s určitě nebyl podle jejich představ. Levý terč se zdál zakletý, protože první tři týmy na něm ukázaly velké prostřiky. Čtvrtý Vícov předvedl nádherný útok. Vše klapalo již od základny, vyladěná mašina kluky v jejich snažení jen podpořila a hned na úvod soutěže padla hranice 18 vteřin. Čas 17,93, vpravo dokonce 17,59s byl jednoznačným útokem na bednu, ale také hozenou rukavicí týmům z čela celkového pořadí. Jako páté se pokusilo tento čas překonat Stražisko. Klukům se začalo v poslední době dařit a v Krumsíně to jen potvrdili. Útok se až na malý prostřik vydařil po všech stránkách a časomíra se zastavila na čase 17,74s. Pravý proudař předvedl nejlepší sestřik dne časem 17,20s. Stražisko se dostalo do čela soutěže, ale muselo čekat na výsledky dalších soupeřů, kteří ještě číhali ve startovní listině. Seloutky bohužel prostříkaly na obou terčích a čas 23,52s nedával šanci na dobré umístění. Neplatný pokus Čelechovic na Hané potom uzavřel první sedmičku týmů. Se startovním číslem 8 se na start postavil Horní Štěpánov, který začal znovu jezdit po soutěžích. S časem 18,93s byli kluci asi nakonec spokojeni. Doufejme, že se jejich sestava ustálí a kluci se opět vrátí mezi pravidelné účastníky hasičských soutěží na Prostějovsku. Devátá Lipová si dělala již před útokem zálusk na nejlepší čas Stražiska a je pravda, že se hodně otřásl. Parádní útok Lipové zastavil časomíru na čase 17,75s a kluci se zařadili o pouhou setinku sekundy za vedoucí Stražisko. Mrzet je mohl prostřik na levém terči, protože pravý proudař sundal terč v čase 17,36s. Ale takový je požární sport. Desáté Loučany se musely smířit s neplatným pokusem. Se startovním číslem 11 vyrazil vstříc dalšímu přídělu bodů vedoucí tým Velké ceny Prostějovska Nová Dědina. Jenže klukům se v Krumsíně prostě nedaří a čas 19,97s byl určitě zklamáním. Béčko Dětkovic potom přidalo další neplatný pokus, stejně jako vzápětí Ptení. Brodek u Konice také toužil po bodech a pěkný útok znamenal čas 19,69s a sedmé místo. Patnácté Bílovice chtěly využít zaváhání Nové Dědiny ke stažení náskoku v celkovém pořadí, ale čas 18,83 znamenal „pouze“ páté místo a v týmu určitě spokojenost nevládla. Soběsuky bohužel nemohou konkurovat se slabší mašinou nejlepším týmům a čas 23,21s byl jejich standardem. Jako sedmnáctý startoval mimo bodování VCP Pěnčín. Kluci si chtěli vyzkoušet sestavu na krajské kolo soutěže v požárním sportu, kam postoupili. Sestavy byla hodně slepená, objevili se tam zástupci Nové Dědiny, Stražiska, ale i Bílovic. Útok ale nakonec skončil po chybě na pravém proudu časem 23,75s. Soutěž mužů uzavřela Niva, které se letos absolutně nedaří, což dokázal i čas 27,45s.

Po krátké přestávce se rozeběhla soutěž žen, která je letos extrémně vyrovnaná. Jako první se na start postavily domácí holky z Krumsína. Přes nervozitu před útokem se do toho pořádně opřely a časomíra se zastavila na čase 18,55s, vlevo dokonce 18,26s. Dalo se očekávat, že soupeřky nebudou nijak taktizovat a že nás v ženské kategorii čeká další úžasný zážitek. Druhé Dětkovice zaváhaly na pravém proudu a čas 20,35s byl pro ně evidentně zklamáním. Ovšem levá proudařka Dětkovic sestřelila terč v čase 17,61s!!!! Třetí Lipová s vypůjčenou spojařkou z Otaslavic předvedla trošku pomalejší zadek. Proudařky čekaly dlouho na vodu, ale stejně jim to nebylo nic platné. Právě zmiňované spojařce z Otaslavic se nepodařilo do sestřelení terčů sešroubovat savice, což znamená automaticky neplatný pokus. Soběsuky časem 22,08s nemohly zasáhnout do souboje o bednu. Pravým opakem byly ovšem holky z Otaslavic. Bylo jasné, že čas Krumsína se bude otřásat. Otaslavice ale neponechaly nic náhodě a čas Krumsína překonaly a to opět rozdílem třídy. Výsledný čas 17,47s, vlevo 17,46s, snese nejpřísnější extraligové měřítko. Otaslavice se vyhouply do čela Velké ceny Prostějovska, ale Krumsín se drží na druhé pozici se ztrátou 3 bodů, o další bod méně mají Dětkovice. V kategorii žen tak není stále nic rozhodnuto a čeká nás ještě tuhý boj.

Po skončení kategorii žen došlo na slavnostní vyhodnocení soutěže. Pořadatelé z Krumsína připravili pro úspěšné týmy velké množství cen, ale i finanční ohodnocení. Pokud mohu hodnotit soutěž z hlediska jejího průběhu, zvládli pořadatelé i rozhodčí svoji úlohu velmi dobře. Soutěž probíhala bez průtahů a plynule, občerstvení bylo kvalitní a nakonec vyšlo i počasí. Zpestřením soutěže bylo určitě vyhlašování časů na jednotlivých postech vždy po skončení požárního útoku.

Za týden nás čeká noční závod na 2b v Nivě a tam se mohou dít věci.