3. kolo VCP v Bílovicích

23.07.2010 17:21

V parném vedru a více než 35 stupních Celsia se uskutečnilo třetí kolo Velké ceny Prostějovska. Pořádání se poprvé ujaly Bílovice a určitě se dá říct, že obstály se ctí. Trať, kterou neznal nikdo kromě domácích a tvrdé terče zapůjčené ze Stražiska slibovaly tuhý boj a nutnost využití veškeré umění zúčastněných týmů. Delegátem pro tento závod, který kontroluje dodržování pravidel a dohlíží na kvalitu závodu, byl Martin Barták z Lipové, komentování se ujal, jak už je zvykem, David Slavíček, rozhodčí byli členové rozhodcovského sboru okresu Prostějov. Po odsouhlasení trati delegátem a přivítání všech 18 týmů mužů a 6 týmů žen komentátorem a starostou obce Bílovice-Lutotín se už přikročilo k samotnému závodu. 

Jako první se na start postavil domácí tým Bílovic a rozhodně se bylo na co dívat. Hned první útok totiž nastavil laťku velmi vysoko, čas 17,6 a obrovská spokojenost místního týmu. Začalo se zdát, že domácí prolomí „prokletí“ a dokáží doma zvítězit. Na trati ale bylo ještě několik týmů, které umí také velmi rychlé časy. Druhé Loučany povedeným útokem a časem 19,12 ukořistily celkově páté místo. V pořadí třetí Ptení stále zbírá zkušenosti a po chybách v provedení svého požárního útoku nakonec vůbec nedokončili. 

To už se ale na dráhu chystaly Dětkovice, aktuálně třetí tým Velké ceny Prostějovska. Kluci se po druhém místě v minulém závodě vrátili do boje o celkové prvenství a cílem nebylo nic jiného než opakování umístění na stupních vítězů. Výborně rozběhnutý útok a relativně dobré sestřiky zastavily časomíru na čase 17,76 a Dětkovice se tak prozatím zařadily na druhé místo za domácí Bílovice. 

Lipová, doplatila na špatně roztažené hadice proudařů a časem 19,51 se celkově umístila až sedmá. Celý tým Lipové rozhodně čekal víc. Krumsín, bez svého šéfa Martina Ošťádala byl je o kousek lepší. Čas 19,2 a šesté místo. Horní Štěpánov se na závodní dráhu vrátil po roční pauze a letos zatím hledají formu z let minulých. 20,57 je pod možnosti tohoto týmu. Celkově deváté místo. Naopak Vícov letos předvádí vyrovnané výkony, tentokrát ale pravý proudař zaváhal na základně a tak z toho byl výsledný čas 20,69 a až desáté místo. 

Brodek u Konice je další z nováčků letošní sezony a stejně jako Ptení si vybírají tuto daň. Tým Brodku byl o něco úspěšnější a dokončil svůj pokus v čase 21,98 a umístil se na čtrnáctém místě. Na druhou stranu získání dalších bodů do celkového pořadí tento tým může povzbudit k další práci a přiblížit se ještě víc ke špičce Prostějovského okresu. 

Po odběhnutí Brodku u Konice se atmosféra zdramatizovala. Na základně se totiž připravoval další tým „od Konice“ a to Nová Dědina. Nová Dědina, která v tom okamžiku vedla Velkou cenu Prostějovska musela nutně odrazit útok týmů Bílovic a Dětkovic a celý tým si určitě přál nejlépe tyto týmy rovnou porazit. Jenže díky malým, ale důležitým chybám, Nová Dědina dokončila útok až za rovných 19 vteřin a vedoucí tým Velké ceny Prostějovska se začal obávat o své vedení. Na dráhu se totiž ještě chystalo několik týmů schopných tento čas překonat a odsunout Novou Dědinu níž v tabulce a tím také snížit přiděl bodů. 

Mladý tým Dětkovice „B“ doplatil na svou nezkušenost a nezvládl si připravit základnu ve stanoveném pětiminutovém limitu. Automaticky tak byli hlavním rozhodčím diskvalifikování. 

Domamyslice v tomto závodě nasadily nového proudaře a bohužel zrovna tento proudař stál za tím, že Domamyslice svůj útok nedokončili. Niva svůj pokus ukončila v čase 21,15 a zařadila se tak do druhé poloviny tabulky až na 12 místo. Čtrnácté Seloutky se přidaly k týmům s neplatným pokusem. Soběsuky se stejně jako Horní Štěpánov vrátili do soutěží téměř po roční pauze a dnešní výkon 20,78 stačil na jedenácté místo. 

Do konce závodu v mužské kategorii zbývaly už jen tři týmy. Stražisko, Čelechovice na Hané a Určitě. Minimálně od prvních dvou jmenovaných se dal čekat útok na špičku. Čelechovice tento předpoklad nenaplnily. Celkově se umístily na osmém místě a čas ukončení byl 19,66. Určice také na velkých závodech sbírají zkušenosti a tak tento mladý tým nakonec bral třinácté místo. 

Kdo ale svou pověst potvrdil bylo Stražisko. Výborně rozběhnutý útok a bezchybné sražení se rovnalo času 17,58 a o dvě setiny vteřiny tak Stražisko porazilo Bílovice. 

Po přestávce na přesun terčů, kterou všichni závodníci a rozhodčí využili k svému osvěžení a občerstvení, začala soutěž v kategorii žen. V ní bylo šest týmů žen a z toho čtyři mohly reálně pomýšlet na první místo. 

Krumsínu se nezadařilo, nedotažené proudy a velké prostřiky znamenaly čas 25,29. Druhá na startu, Lipová, už svůj útok rozběhla klidněji. I zde jsme ale mohly vidět velký prostřik a časomíra se zastavila na čase 20,43. Třetí Dětkovice, posílené dvěma vítěznými závody v sousední Hanácké extralize, také roli favorita nepotvrdily čas 20,82. Domamyslicím se dnes vedlo stejně v kategorii mužů i žen. Oba týmy zaznamenaly neplatný pokus. Soběsuky chtěly využít zaváhání všech ostatních týmů, ale ani jim to nevyšlo, čas 31,59. 

Jako poslední se na základu chystal favorit největší. Tým Otaslavic je bezpochyby jeden z nejlepších týmů v této kategorii na Olomouckém okresu a svou pověst chtěly holky potvrdit i v Bílovicích. Svůj útok rozběhly ve předu skvěle, ale v sání se zdržela strojnice a po pozdější položení savice naběračce vody došlo k tomu, že Otaslavice sice dosáhly nejlepšího času na hranici osmnácti vteřin, ale kvůli nespojenému sacímu vedení byly diskvalifikovány. Obrovská smůla, která ale hodně zdramatizovala průběžné pořadí žen. Hned čtyři týmy jsou naskládané v rozmezí třech bodů a dá se čekat obrovský boj. 

V kategorii mužů si Nová Dědina také zkomplikovala situaci a jak Bílovice, tak Dětkovice se znovu o pár bodů přiblížily. 

Vyhlášení výsledků tohoto závodu proběhlo velmi vesele a trojka nejlepších v obou kategoriích své vyhlášení prožila na stupních vítězů. V tomto ročníku vůbec poprvé, ale jistě ne naposledy. Pro zopakování, v mužské kategorii bylo pořadí :1. Stražisko, 2. Bílovice, 3. Dětkovice, v kategorii ženské bylo pořadí: 1. Lipová, 2. Dětkovice, 3. Krumsín. 

Soutěž v Bílovicích udržela vysoko nastavený standard Velké ceny Prostějovska a i přes to, že se Bílovičtí hasiči ujali pořádání poprvé celá soutěž proběhla bez problémů. Příští soutěž pořádá tradiční pořadatel – hasiči z Dětkovic. Zde se dá čekat výrazná návštěva týmů. Padne dosavadní rekord Velké ceny Prostějovska z Lipové. V Lipové se účastnilo celkem 29 týmů v obou kategoriích dohromady. Uvidíme už 24.7. kdy Velká cena Prostějovska bude pokračovat.

 

Autor: David Slavíček - Dětkovice

 

Zpět

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode